Neden Online Destek Hizmeti Almalıyım?


Hızlı yanıt ve sonuç için; Zamanın sizin en için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Online Destek Hizmeti ile bugünün profesyonel dünyasında zaman kaybı yaşamadan telefon ya da bağlantı yolu ile uzman ekibimize ulaşıp, sorununuzu hemen çözün, sorularınıza hızlı yanıt alın.

İş sürekliliğiniz için; İş sürekliliğinizin aksaması demek, geçen her saniyede firmanızın ciddi maddi kayıplar yaşaması anlamına gelir. Zeum olarak sistemlerinizde meydana gelebilecek her türlü problemi konusunda uzman ekibimizle birlikte çözüme kavuşturarak, iş kaybınızı ortadan kaldırıp, zamanınızı en verimli şekilde kullanmaya devam edersiniz.

Daha düşük maliyet için; Yerinde destek hizmeti almak hem zaman kaybına hem de yüksek maliyete neden olur. Online Destek Hizmeti ile acil çözülmesi gereken sorunlarınızı bir telefon ya da uzaktan bağlantı ile çözüme kavuşturursunuz. Üstelik destek için ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Örnek Kobi Basıc Hizmet Paketi Alan Müşteri Takip Raporu

ONLINE DESTEK PAKETLERİ

Logo Online Agua

400/ + KDV
  • 60 DK
  • Logo Ürünleri Logo Destek Hizmet Paketi

Logo Online Plus

1900 / + KDV
  • 500 DK
  • Logo Ürünleri Logo Destek Hizmet Paketi

Destek paketlerimizden alan firmalar Start 3 – Go Plus – Go 3 – Go Wings – Tiger Plus – Tiger 3 – tiger Wings – Tiger 3 Enterprise – Tiger Wings Enterprise – Neon – Mobil Sales – Collektor ve Diğer Logo ürünlerinin teknik destek hizmetlerini logo destek uzmanlarımıza ulaşarak online uzak bağlantı programıyla anında beklemeden sorunlarını çözümleyeceklerdir.

Online Destek Hizmeti ile Türkiye’nin her yerinden çağrı merkezi ekibimize ulaşıp, sorununuzu bir telefon ya da uzak bağlantı ile hemen çözüp, sorularınıza hızlı yanıt alırsınız. Aynı zamanda yerinde destek hizmetine göre daha ekonomiktir.

Logo yazılım ürünleri Start, Go3, Bordro Plus, Tiger 3, TigerEnterprise 3, Navigator, Crm için destek alabilirsiniz.

Online Logo Destek Başlıkları;
Genel Logo Eğitimi,
Kağıt, E-Fatura ve rapor form ayarları,
Yılsonu devir işlemleri,
Logo kurulum ve sistem ayarları,
E-fatura, E-arşiv, E-irsaliye, E-Defter destek,
Rapor talepleri ve arayüz uyarlamaları
Data yedekleme,
Program güncelleme işlemleri vb.

Kullanıcı sayınız, kullanılan modül detayı ve e-devlet mükellefi olmanız gibi kriterleri dikkate alarak yıllık destek ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Paketiniz bittiğinde de tekrar yenileme yapabilirsiniz.

Paketlerde sadece süre sınırı vardır. Aldığınız paketten tüm kullanıcılarınız destek alabilir.

Paketleri isterseniz web sitemizden satın al seçeneği ile alabilir, isterseniz +90 216 706 56 46 hattımızdan bize ulaşıp mail order veya banka ödemesi şeklinde satın alabilirsiniz.

Paket ödemesini yaptıktan sonra sözleşme süreci tamamlanır ve size özel bir kullanıcı kodu ve şifresi tanımlanır. +90 216 706 56 46 hattımızdan kullanıcı kodu ve şifreniz ile çağrı merkezimize ulaşıp hizmet almaya başlayabilirsiniz.

Paketlerde satın aldığınız paket dakikası kadar destek alabilirsiniz. Arama sayısında sınır yoktur. Paket geçerlilik süresi 1 senedir. Kullanılmayan dakikalar devir olmaz.

Çağrı merkezimize ulaştığınız anda destek kaydınız açılır, telefon veya uzak bağlantı destek süresi tamamlandığında kaydınız kapanır. Her arama da minimum 10 dakika paketten düşülür. Destek kaydı tamamlandığında size destek bilgi maili gelir.

Her çağrı merkezi hizmeti için destek kaydı tutulur. Bu kayıtlarda aldığınız destek ile ilgili soru, çözüm ve görüşülen kişi bilgileri size mail olarak gelir. Ayrıca talep ettiğinizde toplu rapor olarak da iletilir.