Bulut ve Yedekleme

Dijital dünyada verilerin zarar görmesi bireysel kullanıcılar için bir risk olsa da firmalar ve şirketler için daha büyük sorundur. Bu yüzden de yedekleme adını verdiğimiz uygulama, şirket politikalarında ve iş birliklerinde olmazsa olmazlardandır. Zannedildiği gibi yedekleme, bilgisayara alınan kopya değildir. Verilerin, bilgilerin bilgisayar dışında depolanıp ihtiyaç anında yeniden erişilebilmesidir.
Günümüzde en zor değiştirilebilen yapı, yedekleme yapısı olup veri büyüdükçe yedekleme ile ilgili sorunlarla karşılaşma senaryoları da yükselir. Bu yüzden yedeklenen veri miktarı azaltılmalı, bu yapılırken de yedeklenen veriye daha hızlı ulaşılmalıdır.
Hızlı veri artışı, artan altyapı karmaşıklıkları ve sanallaşmalar eski yedekleme yöntemlerinin veri merkezi taleplerini karşılayabilmesinde sorunlar oluşturmakta, bu noktada da bulut adını verdiğimiz daha modern, daha yenilikçi ve güvenli yedekleme yöntemleri devreye girmektedir. Stratejik girişimler içeren bulut yedekleme sistemleri kullanıcılar için pek çok avantaja sahiptir. Öncelikle şirketinizin sınırsız büyümesine yardımcı olur. Tamamen size özel bir panel sahibi olursunuz ve dosyalarınıza dilediğiniz yerden erişim sağlayabilirsiniz. Otomatik yedekleme ayarlarınızı yaparak yedeklemeleriniz için ekstra zaman harcamaz, emek sarf etmezsiniz. Verileriniz yüklendikçe bulut genişler ve sınırsız depolama alanına, sözleşmeniz dahilinde, sahip olursunuz. Her yerden, internete erişebildiğiniz her noktadan verilerinize ulaşabilir, kolayca dış kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. İş birliğinizi genişletirsiniz.
Geleneksel yedekleme dendiği zaman akla ilk gelen bilgisayarlara ya da bilgisayarlara bağlı disklere yedek almak akla gelir. Fakat bilgisayar hırsızlığı, korsanlığı, doğal afet sorunları, cihazların bozulması, virüs girmesi gibi olumsuz etkiler bütün bilgilerinizi yok olma tehlikesiyle baş başa bırakır. Sabit diskiniz bozulabilir, yanabilir ya da zarar görebilir. İşletim sistemleriniz çökebilir, hatalı yazılımlar ile verileriniz zarar görebilir. Voltaj düşüklüğü, voltaj yüksekliği, elektrik kesintisi gibi durumlar ile internet üzerinden gelebilecek bütün saldırılar risk oluşturur.
Kimi zaman bilinçsiz kullanıcıların bilgisayar sistemlerine zarar vermesi dahi verileriniz için risk oluşturur. Oysa bulut yedekleme sistemlerinde bütün bunlar geride bırakılır. Verileriniz bulut sistemlerde depolanarak internet ve elektrikten bağımsız saklanır. Sadece kullanıcı paneliniz ile erişim sağlayabileceğiniz için başkalarının kullanımına kapalıdır. Zeum olarak bu konuda gereken desteği, eğitimleri ve iş birliğini sunuyoruz. Çeşitli bulut yedekleme paketleri dahilinde hizmet veriyor, şirketinizin, firmanızın veri yoğunluğuna göre sistemsel çözümler geliştiriyoruz. Verilerinizi, bilgilerinizi kolayca yönetebileceğiniz kullanıcı dostu ara yüzler sayesinde kontrolleri gerçekleştirmenizi sağlıyoruz. Verilerinizin her zaman güvende kalmasını ve 7/24 her yerden kullanılabilmesini, isterseniz paylaşabilmesini sağlıyoruz.